Polityka

W 2005 roku wstąpiłem do Platformy Obywatelskiej i zostałem posłem na Sejm RP. W pierwszym roku poselskiej działalności byłem też członkiem Prezydium Klubu Parlamentarnego PO. W 2008 roku przez, zaledwie 9 miesięcy prowadziłem Komisję Przyjazne Państwo i przygotowałem ponad 200 projektów zmian różnych ustaw. 74 projekty weszły w życie. Prace komisji zostały jednak zablokowane przez Donalda Tuska, a ja zawieszony jako szef tej komisji. W październiku 2010 oddałem legitymację partyjną, a mandat poselski w styczniu 2011 i założyłem własną partię ? Ruch Palikota (aktualnie Twój Ruch). Wybory parlamentarne 2011 roku dały nam ponad 10% poparcie i 40 Posłów na Sejm, w tym m.in. Andrzeja Rozenka, Roberta Biedronia i Wandę Nowicką.

 

Rodzina

W roku 1988 ożeniłem się z Marią Nowińską. Rok później urodził się mój pierwszy syn, Emil, a w roku 1991 drugi ? Aleksander. W latach 1988?1996 mieszkałem w Biłgoraju, najpierw z teściami, a od roku 1991 we własnym domu. W roku 1996 przeniosłem się z rodziną do zrujnowanego majątku w Jabłonnej pod Lublinem. Mieszkałem tam w latach 1996?2002. Wówczas wszystkie zarobione pieniądze przeznaczałem na remont parku i willi. W roku 2002 rozstałem się z Marią Nowińską i zamieszkałem w Warszawie. W roku 2006 ożeniłem się z Moniką Kubat. W sierpniu 2007 roku urodził się mój trzeci syn Franek, a w 2009 roku przyszła na świat Zosia. Mieszkamy w Lublinie w jednym z najstarszych domów tego miasta. Jestem szczęśliwy.

Biznes

Swoją pierwszą firmę założyłem w czasie studiów. Ze wspólnikiem pracowaliśmy głównie w trakcie wakacji, porządkując archiwa i handlując paletami. Po studiach zacząłem pracę w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w Zakładzie Estetyki. Pisałem pracę doktorską z Husserla, ale jej nie skończyłem. W latach 1988?1996 mieszkałem w Biłgoraju. Prowadziłem wówczas firmę Kram, produkującą wina, która w roku 1995 została przekształcona w Ambrę, dziś notowaną na giełdzie. Firmę tę zbudowałem z dziesięcioma wspólnikami zupełnie od podstaw. W roku 2001 założyłem firmę Jabłonna SA i kupiłem osiemdziesiąt procent akcji Polmosu Lublin od skarbu państwa. Wówczas lubelski Polmos miał zaledwie 0,8 procenta udziału w rynku wódek w Polsce, dziś ma 10 procent. Po wprowadzeniu na giełdę, sprzedałem ją w 2006 roku. Byłem członkiem Rady Głównej Business Centre Club, wiceszefem Polskiej Rady Biznesu oraz wiceprezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jestem współzałożycielem Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej, Kolegium UMCS w Biłgoraju i wielu innych instytucji.